Video – dokumentaristika

Video

DOKUMENTARISTIKA:

Filmová tvorba nie je len našou prácou ale aj našim koníčkom. Preto ak máme chvíľu voľného času, radi sa venujeme svojim projektom a veciam, ktoré nás zaujímajú. Spravidla je to zo sveta kultúry, literatúry, turistiky a cestovania. Nemajú komerčný charakter, preto sa cítime v tejto oblasti slobodní a je to pre nás relax.

Radi spolupracujeme so spoločenstvami, malými súkromnými firmami, ktoré tvoria produkciu, prípadne scenár či réžiu a vytvoríme tak spoločné dielko, ktoré sme už neraz ponúkli do TV.
Tak to bolo aj s 15-dielnym seriálom Mauí chuapec z Radošovec , ktorý vnikol na motívy príbehov o známej českej postavičke Kája Mařík. Film bol hraný amatérskymi hercami zo záhoráckej obce Radošovce. Film je teda v záhoráčtine – dialekt blízky českému jazyku.
Ako seriál vznikal, sa môžete dozvieť z nášho krátkeho dokumentu:

Zo zákulisia filmovej tvorby

Ako sa spolupracovalo režisérke s nami?

Pán Janko Chrvala natáčal pred 24 rokmi bratove primície, boli sme veľmi spokojní.

Odkedy sa brat stal farárom, vždy si ho pozýva, aby natáčal u neho vo farnosti prvé sv. prijímanie alebo birmovku.

Počas sv. omše sa premiestňuje nenápadne a má úctu k posvätnému priestoru.

Keď sme sa v našom farskom spoločenstve Rodzina veseuá chystali pustiť do natáčania nášho prvého amatérskeho filmu o sv. Márii Goretti: Nebo nad močiarmi, jednoznačne sme sa obrátili na pána Chrvalu. Bolo to náročné natáčanie, ktoré si vyžadovalo veľa času. Pán Chrvala bol veľmi ústretový a napriek dlhým hodinám a neustálemu premiestňovaniu pokojne zvládol každú situáciu.

Postupom času sa ako kameraman vypracoval a spolu s manželkou Veronikou pre nás natáčali viaceré kultúrne programy, ktoré sme robili. Tiež dokument pri príležitosti 20-teho výročia nášho spoločenstva.

V rokoch 2012 – 2016 sa obaja pustili s naším spoločenstvom do dlhého a náročného projektu: amatérskeho seriálu: Mauí chuapec z Radošovec na motívy knihy: Školák Kája Mařík. Keďže tento projekt trval 4 roky, oceňujem ich vytrvalosť a zanietenosť pre tento projekt, ktorý si myslím, že im postupne prirástol k srdcu. Taktiež oceňujem Veronikine kreatívne nápady a hodiny a hodiny strávené strihom. Chcela by som vyzdvihnúť aj ich obetavosť a trpezlivosť, keďže hlavné postavy boli malé deti, pri ktorých bolo treba trpezlivo vysvetľovať čo sa bude robiť a oni s tým nemali problém.

Neustále sme sa premiestňovali, točili sme v rôznych podmienkach. Raz bolo veľmi horúco, inokedy sme sa brodili v snehu a mrzli, no naši kameramani vytrvalo pracovali. Dva z príbehov zahŕňali veľký počet komparzistov. Okolo 130 ľudí pri natáčaní procesie Božieho Tela a podobný počet pri birmovke. Veľmi dobre zvládli aj toto, o čom svedčia krásne zábery. Výsledkom je 15-dielny seriál, o ktorý je veľký záujem nielen u nás, ale aj v Českej Republike.

Naposledy nám natáčali hranú krížovú cestu, ktorá sa im tiež veľmi vydarila.

Ak hľadáte kameramanov, ktorí pracujú profesionálne, ale zároveň majú ľudský prístup a kreatívne nápady, určite odporúčam.

Silvia Kudláčová (Radošovce pri Skalici)

Okrem tejto témy sme natočili aj dokumenty, ktoré boli odvysielané v TV pod názvom Do vienka dané. Bol to cyklus dokumentov o ľuďoch, ktorí sa venujú a rozvíjajú svoj talent, a tak obohacujú našu kultúrnu pokladnicu – čipkovanie, výroba bábík zo šúpolia, drevorezba, výroba hudobných nástrojov, košikárstvo a pod.

Muž v čipkách

Pre spoločenstvo eRko sme točili „videopohľadnicu“, ktorou pozdravili deti svojich rodičov z tábora:

Lúčky eRKO tábor

Alebo sme spolupracovali s farnosťou v Kátlovciach, pre ktorú sme natočili dramatizovanú krížovú cestu a obohatili ju o niekoľko našich nápadov:

Veľkonočný film

Pre recitačnú súťaž Kátlovce Paľa Ušáka Olivu sme natočili medailónik zakladateľke tejto súťaže Hanu Ušákovú Kostolanskú k jej životnému jubileu:

Hana Ušáková Kostolanská

Poézia a študentská tvorba:

Keďže manželka je učiteľka slovenského jazyka a literatúry, radi obohatíme jej študentom pohľad na literatúru a poéziu tak, že ich vtiahneme do pozície recitátorov, komparzistov a hercov. Keď si vyskúšajú nové role pred kamerami, sami sú prekvapení náročnosťou kameramanskej a filmárskej práce. Vyžaduje si to trpezlivosť, vytvalosť, zmysel pre detail, prácu s hlasom i dramatickým prejavom, náročnosť na čas i postprodukciu.
Takto vzniklo už niekoľko filmov a projektov, zopár z nich si môžete pozrieť:

Lyrické pásmo - Ivan Krasko

Lyrické pásmo - Teodor Križka

Veľkonočné zvyky z Krakovian

Ďalšie ukážky našej práce:

Nevidiaca Miška

Reunion

Pozri tiež

Sledujte náš youtube kanál